On

Je výhodné topit dřevěnými peletami?

Posted by

Možná byste se divili, ale velká spousta lidí často zaměňuje slovo pelety za palety. Opravdu mezi peletami a paletami je značný rozdíl a to například v jejich rozměrech a zpracování. Z dřevěných pelet byste si takový pěkný zahradní nábytek nebo postel asi nepostavili.
kontrola teploty.jpg

Pelety se v poslední době začínají čím dál tím více používat na topení. Jestli zrovna stojíte před rozhodnutím, že byste si koupili nový kotel, zkuste se zamyslet nad tím, jestli by pro vás nebyl výhodný ten, který je určen na dřevěné pelety. Velká výhoda je v tom, že je jejich obsluha nejen snadná, ale také pohodlná. Navíc, pelety vám dokonce dodají až do domu.

Pokud si nedovedete představit, jak takové pelety vypadají, pak se jedná o malé válečky, které se vyrábí z odpadu při zpracování dřeva. Laicky řečeno, jedná se o slisované drcené piliny a hobliny, které se za vysokého tlaku lisují na stejnoměrné pelety. Válečky mají dost vysokou výhřevnost, která ale závisí na jejich vlhkosti a kvalitě.

Jedná se také o nejlevnější topivo vůbec. Rozdíl v ceně je udáván jejich kvalitou. Ty, které jsou až moc levné, mnohdy neznamenají úsporu, jelikož jsou méně kvalitní a na vytápění jich spotřebujete mnohem více. Pokud je srovnáte se dřevem nebo uhlím, jedná se o něco málo dražší topivo, ale pokud je porovnáme s plynem nebo elektřinou, topit s nimi je až o třetinu levnější. Kotel na pelety se nejčastěji vyrábí do rodinných domů, firem nebo veřejných budov.

Jestliže chcete ušetřit, je vhodné pelety kupovat po topné sezóně, kdy jsou na ně obrovské slevy. Určitě nezkazíte nic tím, když je koupíte dopředu a budete připraveni na topnou sezónu už na jaře.
regulátor teploty.jpg

Pokud byste chtěli pelety kvalitní, pak je poznáte snadno. Ty nejkvalitnější jsou totiž čisté a bez různých chemických směsí nebo přísad. Jejich kvalitu také poznáte podle certifikátu, kterými jsou označeny.

Co se týká kotle, vždy byste jej měli vybírat podle výkonu, účinnosti, spotřeby a v neposlední řadě také ceny. Většina z těchto kotlů je dokonce i automatická, takže s nimi nebudou až takové starosti. Na jejich provoz je třeba jen dohlížet a není potřeba do nich nijak zasahovat. Provoz je navíc velmi ekologický a spotřeba paliva je značně nízká.