On

Praktická i dekorativní

Posted by

V případě, že chcete svou zahradu používat i jinak než k zahradničení, konkrétně třeba ke konání večírku, budete si muset zajistit nějaké zastřešení.

Praktická i dekorativní

Pokud máte u domku alespoň malou zahradu, máte štěstí v tom, že disponujete dalším prostorem, který můžete libovolně používat. Jednou z možností použití je i vytvoření prostoru vhodného ke konání večírků, oslav či třeba rodinných obědů. K tomu opravdu nepotřebujete zase tolik místa. Stačí jen pár metrů čtverečních. Ideální je na nich vystavět alespoň provizorní podloží, třeba s kamínků. Ideálním řešením je samozřejmě normální podlaha, a to ať už z prken, případně z kamene.

Obrostlá pergola

Samozřejmě, že budete muset zařídit i nábytek. V tomto případě ale nemusíte příliš utrácet, bohatě stačí kupit plastový stůl s několika židlemi. Nejedná se sice o žádnou nádheru, ale tento druh zahradního nábytku je vysoce odolný a nepoškodí ho ani déšť. A když už jsme u toho deště, rozhodně alespoň uvažujte nad nějakou formou zastřešení. Jinak se také může snadno stát, že vás zastihne průtrž mračen a v tom nejlepším a vy budete muset zábavu rozpustit.

Je jasné, že zastřešení nemůže tvořit slunečník, jelikož jsou slunečníky většinou tvořeny z promokavých materiálů. Samozřejmě, dají se koupit i takové, které vodě odolají, ale také ne na kdovíjak dlouho. Pokud nechcete zbytečně utrácet třeba za altán, nejlepší variantou je pořídit na zahradu pergolu. Ta do takového prostředí patří. Když vyberete dobře, nejenže získáte výborný úkryt před deštěm, ale zároveň i nový dekorativní prvek.

Řecká pergola

Hodně záleží na tom, z jakého materiálu konstrukce bude. V případě, že máte spíše méně udržovanou zahrádku, je lepší pořídit dřevěnou pergolu. Dřevo k zeleni samozřejmě dobře pasuje. Zvolíte-li kovovou konstrukci, třeba hliník, je lepší ji umístit do moderního druhu zahrady, která je udržována pravidelně a plevel či jiné volně rostoucí rostlinstvo tam nenajdete. Hliník je navíc bezúdržbový, což se o dřevě říci nedá. To budete muset alespoň dvakrát ročně natřít ochrannými nátěry, které zvyšují pergole odolnost.