On

Výbojka aneb která je ideální?

Posted by

Co je vlastně výbojka? Co si pod tímto označením představit? O jakou konkrétní věc se jedná? Zpravidla jde o uzavřenou trubici, která je naplněna směsí plynů a též různých par. Do této trubice z vnějšího prostředí zasahují dvě i více elektrod, které mají vliv na umožnění zavedení elektrického proudu do plynové náplně.

úsporná žárovka

Nejvýznamnějším využitím je právě přeměna elektrické energie na světlo. Na základě tlaku plynové náplně se dělí výbojky na vysokotlakové, mezi které náleží sodíkové, halogenidové či truťové. A mezi nízkotlakové náleží sodíkové a rtuťové. Konkrétně právě nízkotlakové rtuťové se zpravidla označují jako zářivky.

Vlastní těleso může být z různého materiálu. Nejčastěji se však jedná o sklo nebo korundu. Do této kategorie náleží i obloukové lampy. Dané těleso osvětlovací výbojky je umístěno zpravidla v baňce, která může být čirá nebo pokrytá luminoforem.

Kde pořídit kvalitně a výhodně?

Zde platí zásadně se spoléhat a nakupovat u renomovaného prodejce. Tak máte jistotu, že výbojka splní účel, pro který je zakoupena. Nikdy nekupovat tyto výrobky u pochybných prodejců s podezřele nízkou cenou. Zde se vyplatí pořízení s garancí záruky a kvality.

Je dobré vědět, že…

Jestliže trubice svítí, hořák se tak rozehřeje na velmi vysokou teplotu. Uvnitř dochází k vysokému tlaku o hodnotě až několika barů, který eliminuje vznik výboje. Výboj v hořáku je potenciální zapálit, ale musí se použít několikanásobně vysoké napětí než je tomu u studené výbojky. U běžných svítidel není toto používáno. Avšak z důvodu bezpečnosti je toto implementováno v rámci výbojkového osvětlení automobilů.

led žárovka

Další reálné využití

Kromě určení jako osvětlovací systém, existuje tento výrobek v podobě usměrňování, tj. určené k usměrňování střídavého proudu. Jde o skleněnou baňku nebo kovovou komoru, která je vyplněna inertním plynem. Uvnitř se nachází izolovaně umístěná žhavá katoda a rovněž studená anoda.