On

Atom Muzeum Brdy

Posted by

Na území České republiky se nachází celá řada technických památek. Jsou velmi oblíbené. Celá řada lidí se docela snadno obejde bez návštěvy hradů či zámků, ale velmi ocení návštěvu technické památky. Naštěstí jich opravdu nemáme málo.
Nepochybně velmi zajímavým místem je Atom Muzeum Brdy. Jedná se o unikátní podzemní pevnost s expozicí jaderného zbrojení. Muzeum najdete v podzemním bunkru mezi vesnicemi Míšov a Borovno v Brdech. Prohlídky jsou možné v časovém rozmezí od začátku dubna do konce listopadu. Prohlídky se konají v soboty od 13.00.
Objekt je vlastně bývalý sklad sovětské jaderné munice. Jedná se o zachovalý technický unikát. Každý milovník bunkrů a vojenské historie bude z tohoto místa v extázi.
jaderný výbuch
Expozice upomíná na nedávnou dobu, kdy hrozilo, že Východ a Západ by mohli své problémy řešit jaderným konfliktem. I dnes místo dýchá těžkou atmosférou studené války.
Vojenský objekt s označením Javor 51 Borovno se začal stavět v roce 1965. Bunkr má 1600 metrů čtverečních a obsahuje sál, kde jsou uloženy jaderné hlavice. Každá z místností je věnovaná určité tématice. Jedna například studené válce, druhá sovětskému jadernému programu, třetí americkému jadernému programu a čtvrtá mírovému využití jaderné energie.
plynová maska
V muzeu se nachází také jaderná mina, která váží 80 kg. Využívala se pro jaderné podzemní stavitelství.
Jedná se o poměrně nové muzeum, které vzniklo díky aktivitě nadšenců a dobrovolníků z Nadace Železná Opona, kteří si prostory pronajali od ministerstva obrany. Muzeum bylo otevřeno teprve v roce 2013.
Bohužel v současnosti se do muzea nedostanete, protože podzemní sklady, ve kterých muzeum sídlí, změnily majitele a od té doby je muzeum odpojeno od elektřiny a musí být zavřené. Doufáme, že se tato situace vyjasní a významná technická památka bude opět k dispozici pro turisty.