On

Jaká specifika má podnikatelská hypotéka

Posted by

V dnešní době je čím dál jasnější, že koupě nemovitosti je velmi dobrá investice. A ačkoliv to nejvhodnější období pro jejich koupi již pominulo, stále se v dlouhodobém horizontu vyplatí. Problémem však je, zvláště s jejich rostoucí cenou, sehnání potřebných finančních prostředků.

růst zisku firmy

To si dobře uvědomují především podnikatelé, pro které je konečné dosažení co nejvyššího zisku prioritou. Není tedy divu, že se podnikatelská hypotéka těší takové oblibě. Ta sice funguje na stejném principu jako ta klasická, avšak jsou zde určité odlišnosti.

Tou první je výše úrokové sazby. Ta bývá nižší, avšak na druhou stranu jsou zde přísnější podmínky přijetí žádosti a také postihy za porušení smluvních podmínek, například neplacením. Ty zahrnují nejen zabavení předmětné nemovitosti, ale velmi často také tučnou pokutu.

Tu musí zaplatit firma, neboť ta je dlužníkem, nikoliv její majitel. A zde je další rozdíl. Žádost může podat pouze právnická osoba, a namísto rodného čísla se zde uvádí IČO. I to je důvod, proč na ni běžní lidé nemají nárok.

hypoteční kalkulačka

Je pravdou, že je dělána tak, aby podnikatelům co nejvíce vyhovovala. Mají zde například možnosti odložení splátek pro případ, že se jim v určitém měsíci nebude dařit tak, jak by si představovali. Samozřejmě to znamená, že se doba splácení o ten měsíc prodlouží, což je nutné mít na paměti vždy, když o tuto službu požádáme.

Samozřejmě vzhledem k vysokým částkám a s tím související dlouhé době splácení je dost dobře možné, že firma během té doby zkrachuje. V takovémto případě bude dlužná částka vymáhána po majiteli či majitelích v rovném poměru.

Je jasné, že firma potřebuje prostory pro výrobu svých produktů, případně pro své kanceláře. Otázkou však je, zda se skutečně vyplatí vzít si na ně hypotéku. Pokud totiž naše podnikání nepůjde tak, jak jsme si představovali, následky budou poměrně tvrdé.