On

K čemu slouží vločkovač

Posted by

Voda uvnitř koupací nádrže musí podléhat pravidelné očistě, již během několika dnů se v ní rozmnoží nežádoucí mikroorganismy, které ji doslova zamoří. K její očistě slouží několik prostředků. První z nich jsou chemické desinfikátory, většinou chlorové, které se v tabletách vkládají do speciálního plováku. Vhodnou alternativou je i bezchlorová chemie na bázi ozonu nebo lampy vydávající ultrafialové záření.
Lehátka u bazénu
Dalším výrazným pomocníkem k očistě vody je filtrační zařízení, kde se zachytí většina mechanických nečistot. Ty, které se usadí na dně, posbírá speciální vysavač, případně plovoucí stébla travin, listy stromů nebo větší plovoucí kusy nečistot se odloví síťkou, ale mohou nastat chvíle, kdy se voda začne kazit.
Vlivem slunečního záření, chybného dávkování chemických přípravků nebo pouhou rezistencí vůči bazénové chemii se uvnitř nádrže může tvořit vodní řasa. Tekutina v bazénu se pak znatelně zakalí, a jestliže je řas velké množství, voda se stane zdravotně závadnou.
voda v bazénu

Jak se zbavit vodní řasy

Některé řasy jsou velmi agresivní a dokážou vzdorovat i běžné bazénové chemii. K jejich likvidaci je třeba využít speciální přípravek, tzv. algicid. Ten tyto organismy spolehlivě zahubí, ale pro majitele bazénů v tu chvíli nastávají krušné chvíle. Odumřelé drobounké mikroskopické částečky se ve vodě rozptýlí natolik, že vytvoří mléčný zákal, a ten se ve filtrační patroně nezachytí.
děti a dospělý muž v bazénu
V tu chvíli přichází ke slovu tzv. vločkovač https://www.chlorito.cz/vlockovac-do-bazenu. Jeho úkolem je sloučit drobné částice do větších celků, které se pak ve filtraci zachytí, anebo klesnou ke dnu, odkud je bezpečně posbírá vysavač. Vločkovače se běžně využívají i jako prevence k vytvoření a udržení průzračně čisté vody, která se z neznámého důvodu začala zakalovat. Aplikace je velmi jednoduchá, přípravek se smíchá s vodou v plastovém kelímku a postupně se vlévá do sběrného koše skimmeru. Současně s tím musí být v provozu filtrační čerpadlo.