On

Náhradní díly na trampolínu aneb co se nejvíc poškodí

Posted by

Nosná konstrukce – nebývá tak časté, že by se poškodila právě nosná konstrukce, ovšem přihodit se to může a měli bychom s tím pro jistotu počítat. Stává se to většinou tehdy, pořídíme-li trampolínu z nějakého pochybného zdroje, a trubky jsou příliš tenké, korodují a jsou nevhodně technologicky zpracovány. U kvalitních výrobků se nosné trubky poškodí spíše u nesprávné manipulace, při stěhování, nadměrném zatížení a u dalších nepřirozených situací.

trampolína s ochrannou sítí

Ochranná síť – při opatrném skákání, bez akrobatických prvků, se obvykle se sítí ani nepotkáte, ale v některých vypjatých situacích k tomu může dojít, zvláště pokud nedokážete odhadnout setrvačnou sílu. Sítě by měly vydržet i celkem velký nápor, ale časem mohou popraskat a pak je jejich výměna nezbytná.

obvodové pružiny

Kryt pružin – kvalitní kryty pružin se vyrábí ve svrchní části z PVC a ve spodní části z polyetylenu. PVC má vysokou pevnost a měla by udržet dopad celou vahou těla i z větší výšky, ale jako každý plast je při častém namáhání náchylný k poškození. Kryty pružin jsou mezi náhradními díly na trampolínu goodjump.cz běžně prodávané.

Pružiny – pružiny by měly vydržet opravdu mnoho, ale pokud je uvnitř skrytá vada, prasknout mohou. Naštěstí je málo pravděpodobné, že by jich prasklo víc najednou, a došlo k nebezpečnému úrazu, a tak pokud si prasklé pružiny všimnete, včas ji vyměňte za novou, aby byla vaše trampolína zas kompletně funkční.

Odrazová plocha – ty bývají velmi kompaktní a konstruovány tak, aby si poradily i s obézními lidmi. Jejich životnost bývá velmi dlouhá, ale měli bychom se k odrazové ploše také vhodně chovat. Ideální je skákat naboso, je to i bezpečnější, než skákat v botách nebo v ponožkách. Ponožky mohou podkluzovat (pokud nemáme zrovna speciální neklouzavé) a v obuvi nemáme takový cit, jako při odrazu bosým chodidlem. Rozhodně není dobrý nápad skákat ve střevíčkách na podpatku, které mohou odrazovou plochu protrhnout, anebo v žabkách, které mohou způsobit i vážný úraz.