On

Ideální povolání pro vaše dítě: Pojďte se na něj podívat z jiného pohledu.

Posted by

Z tebe jednou bude…

Ano, tuto větu slýcháme od prarodičů, tetiček, strýčků poměrně často. Nejvyšší frekvence bývá v období kolem vysvědčení nebo třeba po besídce. „Ty máš samé jedničky, to z tebe jednou bude doktorka nebo právnička,“ říkávají babičky. „Ta besídka se ti moc povedla, určitě z tebe jednou bude skladatel nebo zpěvák,“ říkávají zase tety. Ať tak či onak, k budoucímu povolání vede dlouhá cesta a ovlivňuje ji postoj rodičů k práci.

školní_docházka

Zase ta práce

Pokud každý večer vy nebo partner lamentujete, že musíte ráno zase vstávat do práce, že vás čeká nepříjemná porada nebo složitý úkol a jste otrávení, s největší pravděpodobností bude mít vaše dítě negativní vztah k práci. Zkuste se zamyslet, proč jste nespokojení a změnit to. Nebo alespoň nemluvte negativně o svém zaměstnání před dětmi. Buďte rádi, že máte práci a zvládnete uživit rodinu. Pokud se vám například po rodičovské nechtělo vracet do původní práce a raději jste se rozhodli hledat jinde, je to určitě lepší, než být nespokojení. Tedy pokud vaše hledání netrvá už roky a v každém doporučeném zaměstnání najdete něco, proč tam nemůžete pracovat. Dáváte tím dětem vzor, že není potřeba chodit do práce a přesto se dá v pohodě vyžít. Jenomže stát nebude tak štědrý navěky.

Režim je důležitý

Napadlo vás někdy, proč děti chodí devět let povinně do školy na osmou hodinu? Samozřejmě mají získat vědomosti, ale tento řád je učí, jak společnost funguje. Těžko si v práci můžete dělat, co chcete a když se vám nechce vstávat, tak tam prostě nejít.

manuální_práce

Naštěstí právě povinná školní docházka nás naučila mít režim a zodpovědnost. A jaké povolání bude do budoucna „in“? Pokud sníte o práci v kanceláři pro vaše dítě, vyvedu vás z omylu. Na člověka je kladen čím dál vyšší tlak, a ačkoliv jste v teple, bývá to za cenu permanentního stresu. Zato dobrých řemeslníků ubývá a věřte, že finančně na tom bývají mnohem lépe než manažer na střední úrovni. Dobrý zedník, obkladač, truhlář či instalatér Kanalizace-instalateri se prostě hodí.