On

Návštěva divadla či koncertu

Posted by

Došli jste k rozhodnutí, že navštívíte nějaký koncert vážné hudby, či divadelní představení? Potom nezapomínejte, co se sluší a patří.
V případě koncertu hudební skupiny, je to jednodušší a pravidla oblékání se řídí běžně stylem dané hudby. U koncertů hudby vážné, to však je jinak. A co se tedy požaduje?
představení orchestru
Dress code
Nebo-li, styl oblečení. U mužů se očekává padnoucí sako, pod ním košile, případně i vestička a společenské kalhoty i obuv. Vázanka ani motýlek nebudou na škodu. U žen je to mnohem složitější. Ženy se musí rozhodnout, jaký styl šatů, či společenského kostýmku a v jaké barvě se hodí k danému tématu představení. Po zvolení vhodné délky šatů, nedoporučuje se mini, to by mohlo působit nepatřičným dojmem lehké děvy. ‚Vhodnější jsou šaty či sukně ke kolenům a delší. A když už žena má vhodné oblečení, sluší se, aby se alespoň zlehka namalovala, vytvořila si slušivý vhodný účes, úpravu nehtů lakem, použila vhodný, lehký parfém, aby na nikoho nepůsobil lacině a příliš neobtěžoval ještě několik metrů od dotyčné dámy. Další věcí, kterou by dámy neměli podcenit, je správná velikost kabelky, nejlépe velikost tzv. psaníčka a k celku se hodící boty. Tím nejsou myšleny pohorky, ale boty společensky přijatelné, alespoň na minimálním klínku, nejlépe lodičky či balerýny, mohou být vybrány i boty na vyšším podpatku.
osvětlený baleťák
Chování
Po příchodu do divadla, kdy předložíme své vstupenky, jsme uvedeni na svá místa. Toto se sluší s předstihem dříve, než začne samotné vystoupení. Jinak se to může stát pro ostatní diváky, kteří již jsou na svých místech velmi nepříjemnou záležitostí, se zabodnutým podpatkem ve své noze. Zahájení představení se sluší udělit lehký potlesk, stejně jako při vydařených scénách, které se nám velmi líbí, ovšem opět tak, abychom nerušili ostatní diváky ani samotné herce. Po skončení vystoupení je vhodné zůstat na svém místě a ocenit snahu herců potleskem při jejich děkovačce, potlesk může proběhnout i ve stoje. Pokud se nám představení nelíbilo, zapleskáme též, ze slušnosti a nebudeme po hercích házet vejce ani shnilou zeleninu, to je opravdu nevhodné a nekulturní.