On

Niki Lauda

Posted by

Celým jménem se jmenoval Andreas Nikolaus “Niki“ Lauda. Zemřel v pondělí 20.05.2019 ve věku 70let v rodinném kruhu v Curychu ve Švýcarsku. Prohlášení o jeho smrti zaslala rodina agentuře APA. Není jistě, proč vlastně zemřel, víme pouze, že měl zdravotní komplikace.
Byl to rakouský pilot Formule 1, jezdil za týmy March, BRM, Ferrari, Brabham a McLaren. Byl to trojnásobný mistr světa z let 1975, 1977 a 1984, první dva tituly vyhrál pro Ferrari, ten poslední za McLaren. Komentoval závody na německé televizi RTL a vlastnil leteckou společnost Lauda Air a Niki, byl i pilotem.
formule 1 a nicki lauda
V srpnu roku 1976 měl bohužel ale vážnou nehodu na německé trati Nürburgring. Když chtěl ujistit svět, že nemá daleko k dalšímu titulu. Bohužel narazil svým vozem do plotu, ten jej následně vymrštil zpět na dráhu a aby toho nebylo málo, přišel o přilbu a narazil do něj pilot Brett Lunger. Laudův vůz začal hořel při teplotě více než 900 °C. Podařilo se ho 4 mužům vyprosit, bohužel Niki měl poškozené plíce, tělo a hlavu měl popálené. Podstoupil plastiku obličeje. Následky nehody si nesl Niki sebou po zbytek života.
V polovině září roku 1976 se Niki vrátil zpět na dráhu, aby obhájit titul. Bohužel ho neobhájil, o jeden bod ho porazil soupeř James Hunt. Niki nechtěl riskovat, vzpomněl si totiž na svoji nedávnou nehodu. Po získání druhého titulu ukončil Niki kariéru. Tu znovu obnovil v roce 1982 a dva roky nato získal třetí titul.
V roce 1997 a 2005 musel Niki Lauda kvůli trvalým následkům po nehodě, podstoupit transplantaci ledvin.
závodní formule 1
Když opustil závodění natrvalo, začal se Niki věnovat letadlům a létání. Vlastnil společnost Lauda Air, kterou následně prodal konkurenční společnosti Australian Airlines. Letecká společnost Niki vznikla po roce 2003, když koupil a přejmenoval společnost Aer Lloyd Austria a Lauda se rozhodl pro spojenectví s Air Berlin. Lauda zakoupil společnost Amira Air, kterou přejmenoval na Laudamotion. V prosinci roku 2018, když již věděl najisto, že je vážně nemocný, prodal poslední čtvrtinu akcií této společnosti Ryanairu, který provozuje tuto společnost pod zkrácenou verzí Laudamotion – Lauda. Tato letecká společnost vlastní 14 Airbusů A320 a A321 a létají po celé Evropě. Převážně tyto letadla létají do Itálie a Španělska, avšak v sezóně létají i do Řecka a Chorvatska.
V srpnu roku 2018 podstoupil transplantaci plic. Zemřel ve věku 70 let, 20.května 2019.