On

Správné boty: první věc pro úspěšný trekking

Posted by

Neexistuje jediná dokonalá treková obuv pro každého, existuje mnoho různých modelů určených pro různá použití a terén. Důležité je vybrat si tu správnou obuv pro cestu, která vás čeká.

trekové boty na nohou

Výběr správného modelu bot
Může se to zdát malicherné, ale tomuto vybavení se často nepřisuzuje správná význam. Ale je to právě naopak, pro trekking není nic důležitějšího než komfort vašich nohou, který často může zajistit nádherný zážitek v přírodě, nebo cestu plnou utrpení a bolesti.
Prvním zásadní věcí je skutečnost, že krása obuvi není jediným parametrem, který by měl vést k výběru obuvi, ale jde především o technické vlastnosti obutí a kvalitu zpracování. Právě to rozhoduje o pohodlí a dlouhé životnosti. A oblíbená barva obuvi vám nezaručí, že se vám po kilometru chůze neudělají puchýře.
Univerzální obutí neexistuje. Každý z vás má individuální potřeby pro komfort nohou, a proto potřebuje obuv s jedinečnými vlastnostmi. Trekove boty by se měly vybírat hlavně s prodavačem, který své práci rozumí a v obchodě, kde si můžete několik druhů obutí vyzkoušet a porovnat. Jen tak najdete ideální tvar obuvi pro tvar vašich chodidel a nejvhodnější materiál pro přírodní podmínky pro plánovaný výšlap.

trekové boty hnědé

V této fázi je vhodné mít na paměti některá důležitá kritéria, zejména pro ty, kteří plánují chodit několikrát během roku. V zásadě by každý měl mít ve svém vybavení alespoň dva páry trekových bot:
• Boty z tužšího materiálu s dobrým fixováním kotníků, s vynikající tepelnou izolací, vhodné do vlhkého a chladného prostředí, s možností použití i ve sněhu, na který lze v extrémních podmínkách narazit nejen v zimě.
• Další vhodné obutí by se mělo zaměřit na teplé počasí. Obuv by měla být prodyšná a lehká, která zaručuje optimální prodyšnost a volnost pohybu. Obuv může být i nižší, ale vždy musí mít podešev schopnou odolávat nárazům a struktuře kamenitých a drsných cest. Musí být také v protiskluzové úpravě.

Vždy je nutné vycházet z druhu terénu, přírodních podmínek a délky trekkingu.