On

Vyhrajte nad obezitou

Posted by

Západní společností se již nějakou dobu prohání pandemie. Teď však nemyslíme tu pocházející z Číny, ale pandemii obezity. Ta je v mnoha ohledech daleko děsivější, jelikož postihuje všechny věkové kategorie stejně tvrdě. Obezita sama o sobě není nemocí, ale to neznamená, že nám nemůže uškodit. Může, a sice hodně. S nadměrným množstvím tukových zásob v těle jsou totiž spojeny různé choroby, které mohou znamenat pro člověka mnohá omezení a nepříjemnosti. Není tedy dobré ztloustnout až na míru, když už je to pro tělo neúnosné.

Cvičení

Proto je výhodné se mimo jiné alespoň jednou za týden zvážit. Samotná hmotnost nám však neprozradí všechno, je tedy dobré jednou za dva týdny si spočítat i vlastní bmi index. To je zajímavé mimo jiné tím, že v sobě zahrnuje nejen hmotnost, ale i výšku postavy, věk a pohlaví.

Začíná to jídlem

Většina lidí netloustne proto, že by se málo hýbala, ale hlavně protože se nesprávně stravuje. Proto je potřeba u každého člověka, jenž se chce zhubnout, upravit jídelníček. U někoho stačí jen pár změn, někdo potřebuje popostrčit více. Vždy by se mělo jednat o jídelníček na míru, takže opisovat od jiných nemá příliš smysl. Když se to ale zevšeobecní, dá se říci, že základem zdravého dietního jídelníčku je zelenina v jakémkoliv množství, ideálně navíc v syrovém stavu. Po ní se nepřibírá a zasytí. Také vláknina v podobě čočky, fazolí či jiných luštěnin je důležitá pro správné fungování organismu. Není nutné vynechávat ani masa, avšak musí se jednat o masa libová, která obsahují jen minimální množství tuků.

Děvče před zeleninou

Poradna pomůže

Hubnutí není snadná záležitost, zvláště, když člověk musí ubrat i několik desítek kilogramů. Není tedy v takovém případě žádnou ostudou vyhledat profesionálního dietologa, a to jak klasicky, tedy v ordinaci, tak i prostřednictvím internetové poradny. Těch je na českém internetu hned několik a všechny se mohou chlubit dobrými výsledky.