On

Za přehradami Středočeského kraje

Posted by

Klíčava

Po komunistickém převratu označovaném jako Vítězný únor 1948 se začalo s výstavbou vodní nádrže pro zásobování Kladenského regionu pitnou vodou. Stavba trvala sedm let a nedobrovolně se jí zúčastnili i mladí řeholníci (tzv. Akce K). Přehrada sloužila svému účelu až do roku 1996, tehdy prošla modernizací, čímž se zvýšil výkon vodních turbín až téměř o polovinu.
les u jezera
Jestliže byste rádi do těchto míst zavítali, přístup k hrázi je pouze z obce Zbečno po úzké asfaltové silnici, dlouhé 3 km, anebo po červené turisticky značené cestě z Křivoklátu. Nádrž je ohraničena Lánskou oborou a odtud není přístup umožněn. Po hrázi se smí pohybovat pouze pěší chodci, auta je nutné odstavit na parkovišti pod úpravnou vody.
vodní nádrž

Švihov

Tímto názvem se pyšní vodní hrad nedaleko Přeštic, stejné jméno však bylo přisouzeno i přehradě na řece Želivce. Ta byla uvedena do provozu v roce 1975, s výstavbou se započalo v roce 1965 a od roku 2004 tu pracuje malá vodní elektrárna. Nádrž zásobuje vodou veškeré pražské městské obvody a dále velkou oblast ve Středočeském kraji. Navštívit ji můžete kdykoli, přístup na hráz je povolen pro chodce a možná vás překvapí zajímavá konstrukce sypané hráze. Ta je totiž obrovská, její výška činí 58 metrů a délka přesahuje 800 metrů. Nejbližší železniční zastávka je Horka – Buda, nedaleko města Zruč nad Sázavou.
přehrada na řece

Vrchlice

Velmi zajímavou stavbou je vodní dílo Vrchlice. Jedná se o mohutnou železobetonovou klenutou konstrukci ve tvaru písmene U. Jde o technický unikát, jediný v Česku, jehož výška je úctyhodných 40 metrů. Výstavba probíhala na konci 60. let a dodnes je přehrada v provozu, od roku 1990 dokonce s Bánkiho turbínou uvnitř elektrárny o výkonu 11 kW. Primárním důvodem výstavby však byl zdroj pitné vody pro města Kutná Hora a Čáslav a jejich okolí. Přístupná je pouze hráz pro chodce, osobním automobilům není do těchto míst povolen vjezd.